+ 48 (32) 218 94 42
grazynafuchs@op.pl
Ruchu Oporu 203  /  Bojszowy Nowe

Mechanika i wytrzymałość materiałów

Wyobraźmy sobie, że na Letnich Igrzyskach Olimpijskich, skoczek przygotowuje się do popisowego skoku do wody z trampoliny, widownia wstrzymuje oddech, zawodnik bierze rozpęd, wybija się w górę i… no właśnie!

Jak bardzo wygięła się trampolina gdy stanął na niej skoczek? Co bybyło gdyby została wykonana ze stali a nie z drewna? A gdyby skoczek ważył 30kg więcej czy jest szansa że złamałaby się pod nim?

Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, bądź spokój ducha odbiera Wam kolejne kolokwium z Mechaniki bądź Wytrzymałości Materiałów, nie wahajcie się! Przyjdźcie, a już po pierwszych zajęciach, dostrzeżecie nowe możliwości zastosowania tej wiedzy w praktyce. A czym jest mechanika…?

Dziedzina wiedzy inżynierskiej, część inżynierii mechanicznej zajmująca się opisem zjawisk zachodzących w materiałach konstrukcyjnych i konstrukcjach poddanych zewnętrznym obciążeniom.

W ogólnym przypadku wytrzymałość zajmuje się obserwowaniem zachowania się ciała poddanego siłom zewnętrznym pod kątem odpowiadającym im (wywołanych przez nie) sił wewnętrznych i odpowiadających im naprężeń oraz wywołanych przez nie odkształceń.

Zależność pomiędzy naprężeniami i odkształceniami dla małych naprężeń opisuje prawo Hooke’a.

Praktycznym zadaniem badania wytrzymałości materiałów jest określenie stanu wytężania materiału na podstawie obliczeń.

źródło: Wikipedia

Szczegółowych informacji udzielamy pod numerem:
32 218 94 42
660 715 280